Instagram Hesabım Çalındı Nasıl Geri Alırım?

Instagram Hesabım Çalındı Nasıl Geri Alırım?

Instagram’a olan yoğun ilgiyle beraber maalesef Instagram kötü niyetli kişilerin de ana hedefi haline geldi. Instagram'ın sunduğu tüm güvenlik önlemlerine rağmen Instagram hesabım başkasının eline geçti, Instagram hesabım çalındı ve Instagram hesabıma erişemiyorum vb sorunlarla sıkça karşılaşır olduk.

Instagram hesabınız çalındıysa yapabileceğiniz birden fazla yöntem bulunuyor. Instagram hesabı çalınan kişilere sunulan bu taktikleri anlatmadan önce hesabınızın neden çalınmış olabileceğine dair ihtimallere bir göz atalım.

Instagram Hesabım Neden Çalındı?

Bir Instagram hesabı çalındığında ilk akla gelen ihtimal basit bir şifre kullanımıdır. Şifrenizin içerisinde adınız, doğum tarihiniz, en sevdiğiniz sayı, telefon numaranızın son birkaç hanesi gibi bilgilerin yer aldığı şifre kombinasyonları sizi az da olsa yakından tanıyan insanlar tarafından bile kolayca bulunabilir.

Yıllardır sosyal medya uzmanları tarafından kullanıcılara güçlü şifreler kullanmaları gerektiğine yönelik uyarılar yapılıyor olsa da, 2022 yılının en çok kullanılan şifreleri “123456” ve “password” oldu.

Çalınan Instagram hesaplarına neden olabilecek ikinci büyük neden ise Instagram’a yönelik üçüncü taraf kötü yazılımlı sitelerdir. Instagram takipçi arttırma, Instagram profilime kimler baktı veya Instagram takip etmeyenleri görme gibi hizmetler veren bu siteler, sizlerden kullanıcı adınızı ve şifrenizi talep ediyor.

Bu sitelerin kullanılması asla tavsiye edilmezken, eğer kullanılırsa şifrenin hemen değiştirilmesi gerekiyor. Eğer bu tarz bir Instagram internet sitesi veya uygulamaya giriş yaptıktan sonra şifrenizi değiştirmediyseniz, Instagram hesabınızı aslında başkalarına verdiğinizi üzülerek söylemeliyiz.

Üçüncü ihtimal ise bilgisayarınızda veya telefonunuzda yüklü olan virüslü uygulamalardır. Telefonunuza ve bilgisayarınıza eğer virüs bulaşmışsa tüm sosyal medya hesaplarınızın şifresi ele geçirilmiş olabilir.

Instagram hesabım çalındı sebeplerine dair sorularını yukarı sizlerle paylaştık. Şimdi ise çalınan Instagram hesabını nasıl geri alınır? Dilerseniz bu sorunun cevabını arayalım.

Instagram Hesabım Çalındı Nasıl Geri Alabilirim 2023

Eğer hesabınıza bağlı olan mail adresini veya cep telefonu numarasını kullanıyorsanız çok şanslısınız. İlk önce Instagram giriş ekranına, oturum açtığımız kısıma geliyoruz.Daha sonra yanlış şifreyi girdikten sonra bağlantıyla giriş yap butonuna tıklıyoruz. Ardından e-postanıza Instagramdan bir mail gelecektir. O maile girdikten sonra hesabınıza direkt girebilirsiniz. Hesabınıza giriş yaptıktan sonra güvenlik önlemlerini almayı unutmayın.

Bir diğer yöntem ise oturum açtığımız ekrana geliyoruz. Ekranda “Giriş Yap” butonunun hemen altında bulunan “Şifreni mi unuttun?” seçeneğine tıklıyoruz. Karşınıza çıkan ekrana kullanıcı adınızı, telefon numaranızı veya mail adresinizden herhangi birini girmeniz gerekiyor. En doğru yöntem kullanıcı adınızı girmeniz olacaktır. Fakat hesabınız çalındığında kullanıcı adınız değiştirildiyse, diğer iki seçenekten birini yapmanız gerekiyor.

Eğer bu üç iletişim adresinden hiçbirine erişiminiz yoksa veya hesabınız çalındığında mail adresiniz ve numaranız değiştirilmişse, “Daha fazla yardıma mı ihtiyacın var?” butonuna tıklamanız gerekiyor.

Bu seçeneğe tıkladıktan sonra Instagram sizden kimliğinizi kanıtlamanız için bazı bilgiler isteyecektir. Bilgileri doğru ve uygun bir şekilde doldurup yolladıktan sonra Instagram'dan gelecek cevabı beklemeniz gerekiyor.

Instagram hesabının size ait olduğunu kanıtlamayı başarırsanız, size şifre sıfırlama bağlantısı gönderilecektir.

Instagram Hesabım Çalındı: Instagram’a Nasıl Ulaşırım?

Instagram Hesabım Çalındı işlemlerini bilgisayar üzerinden gerçekleştirmek isteyenler veya telefon üzerinde çözüm sağlayamayanlar buraya tıklayarak (https://help.instagram.com/contact/151081798582137) Instagram Yardım Merkezi üzerinden başvuru yapabilirler.

Linke tıkladıktan sonra açılacak ekranda, “Hesabım başkasının eline geçti” seçeneğine tıklayarak “Gönder” butonuna tıklayın. Mobil uygulamada yaptığımız şekilde bu ekranda da kimliğinizi kanıtlamanız gerekiyor.

Instagram Hesabım Çalındı E-postam Değiştirildi

Instagram hesabım çalındı
 sorununda en çok yaşanan olay hesabın e-posta adresinin değiştirilmesidir. Çalındıktan hemen sonra e-posta adresinin değiştirilmesi  hesabın tüm kontrolünü karşı tarafa geçtiği anlamına gelmektedir. Bu noktadan sonra yapılması gereken tek işlem Instagram ekibiyle iletişime geçmektir.

Çalınan hesap işlemlerinde Instagram bize phish@instagram.com e-posta adresini vermektedir. Bu mail adresiyle Instagram ekibine ulaşabilirsiniz. Instagram hesabım çalındı ve e-postam değiştirildi bilgisini iletebilirsiniz. Sorununuzu detaylı bir biçimde anlatmayı unutmayınız. Kısa ve anlaşılmaz maillere geri dönüş yapılmamaktadır.

Çalınan Instagram Hesabını Geri Alma

Çalınan Instagram hesabını geri alabilmek için 2023 yılı için geçerli olan tek yolumuz https://www.instagram.com/accounts/password/reset/ bu linkte yer alan işlemleri yapmaktır.

Çalınan Instagram Hesabım Kaç Şikayetle Kapanır?

Instagram hesabını geri almayı başaramayan kullanıcılar çoğunlukla hesabı şikayet taktiğiyle kapatabileceğini düşünmektedir. Ancak bu durum her zaman çalışmamaktadır.. Çünkü karar verecek yetki Instagram destek ekibindedir. İster 100, isterseniz 1000 şikayette de bulunulsa hesap gerçekten kapatılmasını arz etmiyorsa, hesap aktif kalmaya devam edecektir.